Bez przyrody nie ma życia – w pogoni za wygodą bardzo często niestety o tym zapominamy. Kolejne zielone tereny muszą ustępować miejsca nowym autostradom, osiedlom, centrom handlowym i innym zdobyczom cywilizacji. Wszechobecna „betonoza” odbiera nam i dzikim zwierzętom tereny wyjątkowe i niepowtarzalne. Właśnie teraz, jak nigdy dotąd, musimy zrobić wszystko, aby chronić faunę i florę. Przekonujemy się o tym zwłaszcza latem, gdy podczas upalnych dni szukamy ochłody i ulgi wśród zieleni parków i lasów. Zieleń to życie – i potrzebujemy jej jak najwięcej w swojej codzienności. Dlatego propagujemy ideę „zielonych miast” z dającymi cień drzewami i kwietnymi łąkami, stajemy w obronie polskich parków narodowych i krajobrazowych tak cennych dla nas, dla zwierząt, a także dla ochrony klimatu. Zależy nam, by jak najwięcej z naszego dziedzictwa przyrodniczego pozostało nienaruszone przez cywilizację. Pragniemy, by przyszłe pokolenia również mogły na własne oczy zobaczyć potęgę Tatr, magię Bieszczad, ciszę i spokój Puszczy Białowieskiej. Bez nas te miejsca nie przetrwają – a są jedyne w swoim rodzaju. Są najcenniejszymi skarbami, jakie ma ludzkość. Dołącz do nas i wspólnie z nami chroń nasze lasy, parki, góry, mokradła, rzeki i jeziora. Życie w zgodzie z przyrodą jest możliwe!
Stoimy na krawędzi Katastrofy Klimatycznej – już teraz w niektórych miejscach na świecie mamy do czynienia z suszą hydrologiczną, brakiem w dostawach wody, niespotykanymi dotąd upałami czy gwałtownymi, groźnymi zjawiskami pogodowymi. Dzieje się tak na skutek działalności człowieka. Za wzmocnienie efektu cieplarnianego odpowiedzialny jest przede wszystkim dwutlenek węgla, którego stężenie w ostatnich stu latach wzrosło znacznie w wyniku spalania paliw kopalnych. W okresie od 1751 roku do 2005 roku w ten sposób wyemitowano 321 miliardów ton węgla, z czego połowa powstała po 1975 roku. Co gorsza, uwolniony dwutlenek węgla nie może kumulować się w glebie i biomasie, ponieważ tereny zielone są sukcesywnie niszczone przez człowieka. Drugim gazem przyczyniającym się do ocieplania klimatu jest metan – a ten masowo produkowany jest dzięki hodowli bydła, uprawom ryżu, składowaniu odpadów i pożarom. I chociaż gazy cieplarniane powstają również w naturalnych procesach przyrodniczych, to jednak nie można zaprzeczyć, że do gwałtownych zmian klimatu bez wątpienia przyczyniliśmy się właśnie my.
Także my możemy robić wszystko, co w naszej mocy, by zapobiegać katastrofie klimatycznej. Wystarczą poste, codzienne odruchy, aby dołożyć swoją cegiełkę do ratowania świata – oszczędzajmy wodę, nie tylko zakręcając kran, ale również ograniczając zakupy nowych rzeczy, oszczędzaj energię elektryczną poprzez używanie energooszczędnych żarówek, wyłączanie urządzeń, z których nie korzystasz, wyjmując z kontaktu ładowarki, gdy nie ładujesz urządzeń. Oszczędzaj papier, drukując dwustronnie, wybierając papier makulaturowy, przechowując dokumenty w wersji elektronicznej, a nie papierowej. Chroń planetę, odpowiednio segregując śmieci i ograniczając ich produkowanie.
Wszyscy możemy chronić klimat. Wystarczy tak niewiele, aby zrobić coś dobrego!