Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Jak jesienią pomagać jeżom?

Jak jesienią pomagać jeżom

Nadchodząca jesień to czas, w którym możemy zaobserwować wzmożoną aktywność jeży. To dla nich intensywny okres i najistotniejsza z pór roku. Właśnie wtedy rozpoczynają budowę swoich gniazd i szukają pokarmu do składowania. Nawet do końca listopada mogą poszukiwać miejsc, w których bezpieczne spędza zimę. To nie lada wyzwanie. Jak pomóc jeżom w ten trudny, jesienny czas? Przed Tobą kilka wskazówek.

Zaproś jeża do swojego ogrodu. Nic tak nie przyciągnie jego uwagi, jak… bałagan! Jesienią zwierzaki te lgną do przytulnych miejsc, w których chętnie się chowają. Zostaw więc w ogrodzie gęstwinę traw lub kupki liści dla małego, kolczastego gościa. Zadbaj o małe dziurki w ogrodzeniu, przez które jeż przeciśnie się na Twoje terytorium.

Jeśli chcesz, aby jeż został w ogrodzie na dłużej, wystarczy, że kupisz mu domek lub sam go zbudujesz. Najbardziej odpowiednia będzie drewniana skrzynka z suchymi liśćmi lub trocinami.

Rozpoczynając prace w ogrodzie, zachowaj ostrożność. Przed grabieniem liści upewnij się, że jeże już nie schroniły się pod nimi. Przecież właśnie w takich miejscach czują się najbezpieczniej.

Pamiętaj, aby wszystkie prace wykonywać w rękawiczkach. Jeże to zwierzaki o dobrym węchu i zapach człowieka może je odstraszyć.

Nie dokarmiaj jeży przebywających w Twoim ogrodzie. Zwłaszcza późną jesienią, bo w ten sposób opóźnisz ich zimowy sen. Jeże to wytrawni smakosze mięsa. Uwielbiają ślimaki, owady, małe gady, czyli w zasadzie wszystko to, co bez problemu mogą znaleźć w ogródku. Ich pokarm kończy się wraz z końcem jesieni i właśnie wtedy jeże naturalnie zapadają w zimowy sen.

Jeśli zdarzy się, że zwierzaki nie odnajdą w Twoim ogrodzie swoich smakołyków, możesz podać im odrobinę dobrej jakości karmy dla kotów, która najlepiej zastąpi im owadzi pokarm.

Obok pożywienia, ważne jest, aby jeż miał też dostęp do świeżej wody, codziennie wymienianej i podanej w regularnie mytym pojemniku.

Pamiętaj, że jeże są naszymi sprzymierzeńcami w walce z wieloma szkodnikami niszczącymi uprawy. Pomoc kolczastemu przyjacielowi wpłynie też dobrze na stan Twojego ogrodu. Jeż zabezpieczy go przed wszelkimi szkodnikami.

Nie stosuj w ogrodzie żadnych chemicznych środków owadobójczych. Nie dość, że w ten sposób zabierzesz jeżom część ich pożywienia, to dodatkowo stworzysz dla nich duże ryzyko zatrucia chemikaliami. Zamiast tego, sięgnij po naturalne sposoby zwalczania szkodników.

Co będzie z jeżem, gdy już porządnie się naje i stwierdzi, że czas na sen? Kiedy temperatura spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, zwinie się w ciasną kulkę, by ograniczyć parowanie wody z ciała i poczeka, aż na zewnątrz zrobi się trochę cieplej. Zaśnie pod konarem drzewa, w ciemnej jamie albo pod zeschłymi liśćmi. Tam, gdzie będzie bezpiecznie i przytulnie. I to w dużej mierze dzięki Twojej pomocy.

Pomóż
Przekaż darowizne

POMAGAM!
Koszyk