Jest decyzja Komisji Europejskiej – czy to koniec epoki klatkowej?
Obywatelska inicjatywa pod nazwą „End the Cage Age”, czyli „Zakończmy epokę klatek” zebrała ponad 1.5 miliona podpisów w całej Europie, a 30 czerwca spotkała się z głosem poparcia Komisji Europejskiej. Zgodnie z tym, KE zobowiązała się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek i innych zwierząt hodowlanych od 2027 roku. To upragniony przez wielu z nas koniec wielkiego cierpienia stłoczonych w klatkach zwierząt. Szczegóły dotyczące zakazu mamy poznać do końca 2023 roku. Już teraz mówi się, że to historyczny moment i wielki krok Komisji Europejskiej.
Jak wygląda chów klatkowy obecnie?
W naszym kraju w klatkach, kojcach i zagrodach hoduje się prawie 43 miliony zwierząt. To więcej niż mamy mieszkańców. W całej Unii Europejskiej jest to natomiast aż 300 milionów. To niewyobrażalne cierpienie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To codzienna walka o przetrwanie. Zwierzęta zamykane w ciasnych klatach egzystują bez szansy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Oddzielone od siebie nie mogą przejawiać naturalnych zachowań społecznych, a w przypadku stłoczenia na ciasnych przestrzeniach przejawiają agresję i ranią siebie nawzajem. Hodowla sprowadza miliony czujących istot do bolesnej wegetacji i umierania na linii produkcyjnej. To musi się skończyć i cieszymy się, że los zwierząt hodowlanych powoli zaczyna mieć znaczenie. W końcu epoka klatkowa ma przejść do historii. Komisja Europejska zaplanowała ocenę szczegółów dotyczących wprowadzenia tego zakazu do końca 2022 roku, a kolejnym jej celem będzie dokonanie weryfikacji odpowiednich przepisów do 2023 roku.
Komentarze po zakazie chowu klatkowego
Decyzję Komisji Europejskiej o wycofaniu klatek w hodowli zwierząt skomentowała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności: „Zwierzęta są istotami zdolnymi do odczuwania i jako społeczeństwo ponosimy moralną odpowiedzialność za to, by warunki w gospodarstwach to odzwierciedlały. Jestem zdecydowana zadbać o to, by UE nadal odgrywała wiodącą rolę w zakresie dobrostanu zwierząt na arenie światowej i by spełniała oczekiwania społeczne”.
Import produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli co poza zakazem chowu klatkowego
Oprócz przepisów wprowadzających zakaz chowu klatkowego na terenie UE Komisja Europejska ma się zająć także importem produktów odzwierzęcych spoza Unii Europejskiej. Inicjatywa została przyjęta przez zdecydowaną większość posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego. Parlamentarzyści UE zgodnie stwierdzili, że w końcu przyszedł czas na zakończenie tych okrutnych praktyk. To decyzja, która zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo i miejmy nadzieję – raz na zawsze zakończy epokę klatkową.
Zakaz chowu klatkowego, a hodowla zwierząt futerkowych
Wg doniesień, zakaz hodowli zwierząt w klatkach, kojcach i zagrodach nie będzie obejmował hodowli zwierząt futerkowych. Tu decyzja wciąż należeć będzie do poszczególnych krajów. I chociaż bardzo cieszy nas głos poparcia KE w sprawie milionów kur, królików, świń, przepiórek, kaczek czy gęsi, wciąż z niepokojem spoglądamy na los zwierząt futerkowych. Liczymy, że przełomowy moment, który dzieje się na naszych oczach, dosięgnie też milionów norek i lisów, które każdego roku giną na fermach z powodu ich futra. Wierzymy, że Komisja Europejska nie będzie obojętna również na ich losy i pokładamy wielką nadzieję, że podejmie decyzję i w tej sprawie.