Zdrowie skryte w kakao
Gdy za oknem jesień w pełni, a my mamy ochotę na coś słodkiego, zdecydowanie kusi gorące, pyszne kakao lub czekolada. I choć trudno utożsamić ten napój ze zdrowym posiłkiem, to jednak okazuje się, że w umiarkowanych ilościach może mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm. Oczywiście, najlepiej jest sięgać po czekoladę gorzką, zawierającą przynajmniej 60% kakao, bo to właśnie ono zawiera cenne dla naszego organizmu składniki – nie ma też co ukrywać, jest po prostu pyszne!
Pierwsze wzmianki o kakao znajdziemy już w mitach Azteków i Majów. Według nich Quetzalcoatl, jedno z najważniejszych bóstw Ameryki Południowej i Środkowej, twórca świata, podarował ludziom kakaowiec jako źródło długiego i szczęśliwego życia. Kakao było częścią rytuałów narodzin, śmierci i odrodzenia, zaślubin przez tysiące lat. Nazywano je świętym ziarnem, pokarmem bogów i lekarstwem serca. Obecnie jest dostępne nie tylko dla azteckich kapłanów i sięgnąć może po nie każdy – i zdecydowanie warto to robić!
Skąd się jednak bierze kakao? Otrzymywane jest z nasion owoców kakaowca właściwego (Theobroma cacao) uprawianego oczywiście w Ameryce Południowej i Środkowej, ale także w Afryce i Azji. Jest to bardzo wrażliwa roślina, która do wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków: temperatura musi zostać utrzymana na poziomie od 20 do 30 stopni Celsjusza, konieczna jest także wysoka wilgotność powietrza. Kakaowiec jest dość niskim drzewem, które nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce. Na jednym drzewie jest w stanie pojawić się nawet do 50 owoców otoczonych grubą, czerwoną łupiną, wewnątrz której znajduje się słodkawy, biały miąższ, a także od 20 do 60 ziaren. To właśnie z nich powstaje znane nam kakao, a także uwielbiana przez wszystkich czekolada. Jednak zanim się nią staną, muszą przejść jeszcze przez długi proces fermentacji, prażenia, mielenia i tłoczenia, przy czym prażenie wydaje się tu jednym z istotniejszych, ponieważ to właśnie wtedy powstaje znany nam smak i aromat kakao. Podczas mielenia natomiast uzyskiwane są dwa surowce: miazga, która służy do produkcji czekolady, a także dobrze znany nam proszek jako czyste kakao.
Więc co takiego jest w tym kakao? Przede wszystkim jest ono doskonałym źródłem magnezu, który przede wszystkim wpływa korzystnie na pracę serca oraz układu nerwowego, ale również jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg prawie wszystkich procesów zachodzących w organizmie człowieka. Niedobór magnezu może objawiać się poprzez przewlekłe zmęczenie, brak energii, trudności z koncentracją, nadmierną wrażliwością oraz spadkiem nastroju, dlatego warto dbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie – a zdecydowanie najsmaczniejszym jego źródłem będzie właśnie kakao.
Warto również wspomnieć, że czyste, niesłodzone kakao (ale tylko takie!) ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że może znajdować się w diecie cukrzyków. Kakao ma działanie hipoglikemiczne – spowalnia wchłanianie przez organizm spożytego w innych pokarmach cukrów. Kakao ma również duży potencjał antyoksydacyjny, chroni także przed insulinoopornością, poprawiając funkcje śródbłonka, który jest pierwszą barierą między krwią a tkankami.
W kakao znajdziemy także kofeinę i teobrominę, dzięki czemu daje dużo energii, a także tryptofan, który pobudza produkcję endorfin, co z kolei znacznie poprawia nastrój. Dlatego właśnie warto sięgnąć po czyste kakao lub kostkę lub dwie gorzkiej czekolady, gdy przygotowujemy się do trudnych egzaminów lub poważniejszego projektu w pracy.
Kakao jest pyszne, a przede wszystkim zdrowe, więc warto po nie sięgać, czy to w postaci napoju, czy też czekolady. Oczywiście, im mniej cukru, tym lepiej, dlatego sięgajmy po gorzką czekoladę i nie dosładzajmy zbyt mocno kakao. Gwarantujemy, że samo w sobie jest również bardzo smaczne!