Odetchnij głęboko!
Oddychanie jest podstawową czynnością życiową wszystkich organizmów żywych, w tym człowieka. Ostatnio coraz więcej mówi się o roli świadomego oddechu, bo jak się okazuje, wielu z nas nie potrafi prawidłowo oddychać! Dlaczego ta funkcja życiowa jest dla nas tak ważna i jakie skutki niesie za sobą zaburzenie tego procesu? Na te i inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć w poniższym wpisie.
Znaczenie oddechu
Oddychanie to nieustanny proces zachodzący w naszym organizmie automatycznie. Czynność tę wykonujemy niemal bez zastanowienia. Umiejętność oddychania nabywamy naturalnie w momencie narodzin i tworzyszy nam ona do ostatnich chwil życia. Przeciętny człowiek wykonuje każdego dnia średnio 20 tysięcy oddechów. Główną funkcją oddychania jest nic innego, jak dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do organizmu. Cały proces odbywa się głównie w płucach, gdzie zachodzi tzw. mechanizm wentylacji. To dzięki temu podczas oddychania pobieramy tlen, a wydychamy nagromadzony dwutlenek węgla.
Najczęściej występujące problemy z odychaniem
Jak wspominaliśmy, oddychanie zachodzi w naszym organizmie w sposób automatyczny, częściowo od nas niezależny. Jednak mimo to wiele osób oddycha nieprawidłowo! Proces ten zostaje zaburzony u ludzi cierpiących m.in. na schorzenia metaboliczne, kardiologiczne czy choroby płuc. Oddech u takich osób może być niepełny, zbyt płyki, przyspieszony lub zwolniony. Dodatkowo mogą pojawić się duszności, świst lub niemożność złapania tchu. Na zaburzenie procesu oddychania wpływają również takie czynniki, jak stres, palenie tytoniu czy zbyt duża ekspozycja na zanieczyszczone powietrze.
Kilka sposobów na lepsze oddychanie
Zaburzenia oddychania to poważna sprawa, której nie należy bagatelizować. W przypadku wystąpienia tego problemu należy bezwględnie udać się do specjalisty. W sytuacjach, które nie wymagają hospitalizacji, można zastosować metody, które mają na celu poprawić jakość naszego oddechu. Pierwszym i podstawowym sposobem jest skupienie uwagi na wdechu i wydechu. Przy prawidłowym oddychaniu wdech zachodzi nosem, natomiast wydech odbywa się poprzez usta. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na pracę klatki piersiowej i przepony, których udział jest niezbędny dla poprawnego przebiegu procesu oddychania. O tym, że aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia, wiedzą chyba wszyscy. W przypadku oddychania sport, a szczególnie ćwiczenia interwałowe, wpływają na zwiększenie wydolności płuc. Intensywny trenig czy chwila skoków na skakance sprawdzą się w tym przypadku idealnie. Na regulację oddechu pozytywnie wpłyną również ćwiczenia medytacyjne i joga, w których praktyki oddechowe pełnią istotną rolę. Ponadto udowodnione działanie na problemy z oddychaniem mają również inhalacje z olejków eterycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule, dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy do tamtejszej lektury. Poza wymienionymi wyżej sposobami istnieje wiele technik, które mają na celu wzmacniać umiejętność poprawnego oddychania. Do najpopularniejszych należą m.in. metoda oddechowa Wimhofa, Butejki czy trening Jacobsona. Wszystkie z wymienionych technik oddechowych skupiają się na kontroli i zwiększeniu świadomości oddechu. W zależności od potrzeb pozwalają wypracować odpowiednią częstotliwość oddychania oraz właściwe tempo dostosowane do danej osoby. Jak każda nowa umiejętność, wymagają one regularnej praktyki, jednak prawidłowe oddychanie stanowi podstawę naszego zdrowia.