Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Jak zadbać o pupila w czasie upałów?

p1

Letni żar z nieba już za moment będzie dla nas codziennością. Dobrze znamy takie dni, kiedy termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza. Nie tylko my szukamy wtedy cienia i odrobiny wytchnienia. Zwierzaki także potrzebują ucieczki od słońca. Naszą rolą jest im w tym pomoc. Ale jak? Poznaj kilka ważnych zasad, dzięki którym unikniesz narażania swojego pupila na skutki upałów.

 


Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, ważne jest, by zapewnić zwierzakowi odpowiednie nawodnienie i ochłodzenie. Warto zadbać o to, aby miał dostęp do świeżej wody i zapewnić mu chłodne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć. Jeśli upały stają się naprawdę męczące, a wręcz niebezpieczne, możesz też rozważyć skrócenie długości futra zwierzaka, aby pomóc mu przetrwać ten gorący czas. Zapobiegnie to przegrzaniu i zapewni mu więcej komfortu. Warto też ograniczyć aktywność pupila w czasie największego upału i unikać wychodzenia z nim na dłuższe spacery w czasie najgorętszych godzin dnia.

 


Warto umożliwić zwierzakowi kąpiel w chłodnej wodzie lub wykorzystać chłodzące maty i mokre ręczniki. Oprócz psów, kąpać mogą się też koty, szczury i myszki. Świnki morskie, niektóre gryzonie i psy wolą kąpiel w piasku. Aby dać im ochłodę, wystarczy obniżyć temperaturę piasku w lodówce. Można wrzucić małe kostki lodu do środka, albo schłodzić wodę pitną, dodając lód, można również wsunąć do klatki tackę z mrożonymi owocami. Niektórzy polecają też wstawienie do klatki zamrożonego kamyka lub kamyków. Podobno daje to dużo zabawy zwierzakom, schładza je, a przy okazji wypełnia czas. Oprócz kąpieli, psy można chłodzić poprzez ubranie – w tym pomagają specjalne szelki i kamizelki chłodzące, które przed założeniem psu namacza się w zimnej wodzie. Odprowadzają one nadmiar ciepła z okolic klatki piersiowej, odparowując wilgoć. Na identycznej zasadzie swoje działanie opierają maty chłodzące, które mogą pracować przez kilka godzin. Układa się je w legowisku, można również zabrać taką matę do wnętrza auta, aby pies podczas podróży nie uległ przegrzaniu.

p2.jpg


Jeśli Twój pupil wykazuje objawy odwodnienia, takie jak suchość w pysku, osłabienie apatia czy wymioty, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Specjalista będzie wiedział, jak najszybciej i najskuteczniej pomóc zwierzakowi. Jeśli zwierzak jest szczególnie wrażliwy na upały, na przykład ze względu na wiek czy stan zdrowia, również warto skonsultować się z weterynarzem, by uzyskać porady dotyczące opieki nad nim w czasie gorącego lata. Konsultacja z weterynarzem jest tez niezbędna wtedy, kiedy zwierzak jest narażony na choroby skóry lub ma inne problemy zdrowotne. Ekspert doradzi, jakie środki ostrożności należy podjąć w czasie upałów.

 


Jeśli wyjeżdżasz ze zwierzakiem z domu, pamiętaj, aby nie zostawiać go zamkniętym samochodzie nawet na krótki czas. Temperatura w samochodzie może szybko wzrosnąć i stać się dla niego niebezpieczna. Zostawiając zwierzaka samego, nie zdajesz sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo go narażasz. Samochód nagrzewa się bardzo szybko, już w ciągu kilku minut może on osiągnąć temperaturę znacznie wyższą od temperatury powietrza. Na niewiele się zda lekko uchylone okno, czy auto w cieniu. Samochód postawiony w cieniu nagrzewa się równie szybko i także stanowi ogromne zagrożenie dla życia naszego pupila. Nie narażaj swojego zwierzaka na takie niebezpieczeństwo. A jeśli zobaczysz pozostawione zwierzę w cudzym samochodzie – reaguj.

 


Posiadaczom ogrodu lub tarasu polecamy, upewnić się, że zwierzak ma na nim dostęp do cienia i wody pitnej. Staraj się zapewnić mu maksimum komfortu. Nawet w domu. Zasłaniaj okna, szukaj chłodniejszych miejsc. Im więcej cienia, tym więcej ulgi dla zwierzaka. Należy również pamiętać, by nie pozostawiać zwierząt uwiązanych na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni nawet na chwilę. Zwierzak musi mieć możliwość schronienia się przed słońcem. A jeśli musisz wyprowadzić go na spacer, zrób to rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest nieco niższa. Upewnij się jednak, że pupil ma dostęp do wody i zawsze trzymaj go na smyczy. Wychodź częściej, ale na krócej. Unikaj też betonowych powierzchni. Kiedy z nieba leje się żar, oszczędź pupilowi podróży i nie zakładaj mu ciasnych kagańców. Nigdy nie zmuszaj zwierzaka do wysiłku podczas upałów. Może on skończyć się dla niego nawet śmiercią, a co najmniej przegrzaniem organizmu. Jeśli trenujesz z psem sport, to nawet wczesny poranny trening może być dla jego organizmu dużym wysiłkiem. Pamiętaj o tym.

 


Jeśli chcesz zabrać swojego zwierzaka na wakacje, upewnij się, że miejsce do którego go zabierasz jest przyjazne dla zwierząt i że masz ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy pomocne w czasie upałów. Weź ze sobą poidełko, miskę i zabawki. Jednak kiedy temperatura za oknem przekracza 30 stopni Celsjusza, lepiej zrezygnuj z podróży ze zwierzakiem. Jeśli nie masz wyboru i musisz wybrać się ze swoim psem, kotem czy chomikiem do weterynarza, przygotuj się odpowiednio. Podaj zwierzęciu lekką karmę i dopilnuj, aby wypiło dużo wody. Warto też osłonić transporter wilgotnym ręcznikiem, aby zapewnić ochronę przed słońcem. Pamiętaj, że podróż w czasie upału to konieczność, na którą nie warto narażać pupila, jeśli nie dzieje się z nim nic niezwykłego.

Pomóż
Przekaż darowizne

POMAGAM!
Koszyk